Home 
НОВИНИ 
Події року 2007 
ДЮПЦ (о) 
Осередки 
Реєстр Уладів 
Документ 
Методичка 
Книга гостей 

 

Риси пластового руху

на Франківщині

"Життя в Пласті"

 

 На нинішній день однією із прогресивних організацій на Україні є Національна Скаутська Організація ПЛАСТ. Серед сучасної молоді широкої популярності набуває спосіб життя, який ось вже понад дев’яносто років практикують представники Пласту. Найкоротше про Пласт можна сказати: це організація української молоді для патріотичного всебічного самовиховання. Ідейні підвалини в новий популярний рух для світової молоді заклав на початку XX століття полководець британської армії Бейден Паувел. Його прості ідеї базовані на військово-патріотичних дисциплінах настільки сильно зачарували юнацтво, що за лічені роки скаутський (scout - розвідник) рух набув глобального розповсюдження. На Галичині члени Пласту з дня заснування, а саме 1911р., першого гуртка львівських гімназистів – золотими літерами вписали свої імена в процесі історичного змагу за Незалежність України. В перші роки розвитку, багато пластунів прийняло поклик Вітчизни на захист від окупантів. Частими рядками в життєписах славних повстанців є  спогади про пригоди і участь в молодіжній пластовій організації. Завжди пластуни себе уважали елітою, тому що щоденна праця над собою чинить кожного кращим і добрішим. Хоча Пласт і є поза конфесійною і не політичною організацією, але з часу легалізації на передодні здобуття Незалежності України суспільство досвідчило значний вплив на політичні процеси. Знаменною також була участь в недавніх подіях Помаранчевої революції, в лавах славнозвісних організаціях “Пора”, “Чиста Україна”, “ Національний Альянс” та інших, що значним чином сприяло в безпечній участі і організації найважливіших побутових зручностей для учасників акції протесту в Києві та інших містах України. На сьогоднішній день з президентської ініціативи по реорганізації структурних підрозділів державної влади, багато вихованців Пласту отримали чудову нагоду підтвердити свою кваліфікацію суспільного провідника на посадах держслужбовців або керманичів партії “Наша Україна” та на інших суспільно важливих ділянках новітнього державотворення. Цікавим є той факт, що відродження пласту почалося на Галичині головне з вчителів історії. Власне пошук історичних фактів про життя і чини пластунів відкриває нову перспективу розвитку історичного дослідження спадщини минулих поколінь.

Сьогодні на теренах Прикарпаття кількість бажаючих випробувати себе та навчитися нового збільшується. У весняно-літньому періоді Пласт в співпраці з Головою ОДА п. Р. Ткачем прийнято положення “Про організацію відпочинку і оздоровлення дітей в області у 2005”. Даний документ окреслює напрямні в організації праці вишкільно-оздоровчих таборів молодіжних та дитячих громадських організацій та волонтерських таборів. Під табори, які організовує Пласт закладено досить значні кошти в обласному бюджеті, хоча основну частину фінансування отримуються від меценатів. Це дозволяє максимально знизити таборовий внесок зі сторони дітей.

В день 60 річниці з Дня Перемоги в ІІ Світовій війні, пластуни не оминули цей історичний, хоча і неоднозначно сприймане свято і підтримали акції святкування, але радше по стороні невизнаної Армії УПА.

Пласт в Івано-Франківській області, опікується трьома пластовими оселями, новацька в урочищі Остодір, в с. Гринків база свого часу подарована організації з благословення митрополита Андрея Шептицького та авіаційна база зі зручними котеджем та злітною смугою для посадки літаків легкої авіації в с. Луквиця. Лідери Пласту беруть активну участь в проектах розвитку молодіжної політики. В середині  місяця травня проведено обговорення доктрини молодіжної політики, яка є наслідком впровадження програми “Створення середовища для молоді України” (сприяє розвиткові молодіжного самоврядування, сімейних цінностей відкриттю ресурсних центрів, де б молодим допомагали знайти роботу, та й, зрештою, спрямована на євроінтеграцію).

В днях 10-15 травня на р. Чорний Черемош поблизу с.Дземброня (Верховинський р-н) відбувся вишкіл практичного пластування (водний) під назвою Черемош 2005. А в неділю 15 червня з нагоди 100-річчя з дня народження одного з провідників ОУН, автора Декалогу С. Ленкавського на будинку колишньої гімназії в обласному центрі по вулиці Т.Шевченка урочисто відкрито меморіальну дошку в його честь.  Особа С. Ленкавсього є духовним патроном одного із юнацьких куренів в станиці Івано-Франківськ.

З ініціативи Пласту 19 травня з нагоди півріччя Помаранчевої революції і за підтримки міського голови м. Івано-Франківськ відбулась серія Українських дискотек в Народному Домі “Просвіта”, які підтримало своєю участю добрий десяток молодіжних організацій, як то наприклад “Чиста Україна”, Національний Альянс, Молода Батьківщина, Молодий Рух, Молодіжний КУН, МНК, клуб “Осмомисл”, молодіжний Собор, Пора, СУМ в Україні, СК “Еней”, Молодіжний Напрям, НС Наша Україна, Освічена Україна.

Серед наших новітніх видань є вже досить популярний часопис “Пластилін”, який можна отримати або в домівці Пласту, або в кіосках міста. Першопочатковою метою редколегії було проведення антиузалежнюючої кампанії серед молоді, але з кожним наступним випуском перелік рубрик зростав. Тепер це газета по поширенню здорового способу світосприйняття, від філософських роздумів юнацтва і огляду сучасної музичної україномовної  творчості завершуючи свіжими анекдотами.

Є старий і добрий звичай зустрічати прихід весни на природі. Цього року понад сотню юнацтва спробували відсвяткувати Свято Весни 2005 на Вовчинецьких горах поблизу Івано-Франківська. Хоча погода видалася дещо осінньою, та все ж бадьорість і добрий настрій вчинили програму повну різних спортових і теренових змагів, а також вечірніх ватр повних співу і забав. На другий день святкування в наметовому містечку декілька пластунів склали урочисту пластову присягу, отримавши таким чином ступінь учасника. Присяга, це момент, коли людина обіцяє невпинно працювати над своїм характером щоби бути вірним Богові й Україні, допомагати іншим, слухатися пластового проводу та жити за пластовим законом. І втім самім часі, а власне 22 травня відзначалося 100-річчя Станіславівської гімназії, яка відома, як навчальний заклад, який виховував в своїх стінах ряд відомих членів Пласту в 20-их роках. Зокрема при гімназії 11-ий курінь УУПЮ-ів ім. І.Мазепи, зв’язковим якого був проф. О.Левицький. Пластуни сьогодення, які були або ще є гімназистами (заклад відновлено в 1991р.).

Було організовано також приїзд делегацій учасників національно-визвольних змагань до м. Івано-Франківськ на День Героїв в день 29 травня.

В червні заплановано двотижневий табір для пластової молоді, що відбуватиметься в с.Остодір (Рожнятівський р-н) з загадковою назвою Рододендрон для приблизно 120 осіб. Основна ідея на цей табір – поглиблене запізнання з древніми обрядами та віруваннями слов’ян. Проводитимуться такі цікаві гутірки, як наприклад: етнографія, етнопсихологія, фольклор, народознавство, українська демонологія і ангелологія. Попри вже класичні науки з першої допомоги, табірництва, самозарадності, куховарення, в’язання вузлів, сигналізації. Також відбудеться нічна містерія Івана Купала. Програма обіцяє бути досить цікавою.

Прийшло запрошення пластунів на урочисте відкриття Пантеону Української Галицької Армії та  Цвинтаря Орлят  у Львові, 24 червня, за участю Президентів України та Польщі.

 

Щоби краще запізнатися із Національною Пластовою Організацією Пласт, вас запрошують в центральну домівку, що по вул. Павлика, 10.

 

Сильно Красно Обережно Бистро

   

Приготував референт окружного уладу юнацтва ст.пл. мгр Віталій Епельбаум (Чота Крилатих)

bar_n_1.gif

прес-реліз              

12 липня 2006р.  головне управління туризму і культури,

Літні табори – реалізація концепції духовного та національного відродження

  11 липня 2006р. відбулася робоча поїздка по літніх наметових оздоровчих таборах, що проводяться у с. Гринків Рожнятівського р-ну та с. Маркове Богородчанського р-н. Участь у відвідинах таборовиків узяли: начальник міського управління у справах сім’ї, молоді та гендерної політики п. В.В.Соловйов, начальник головного управління у справах молоді та спорту п. Р.Я.Вірастюк, депутат обласної ради та член комісії по оздоровленню п.Р.Марцинків, репортери „3-ої студії” та ТРК „Галичина”.  Організував поїздку начальник головного управління туризму і культури облдержадміністрації п. В.В.Федорак. Метою даної подорожі є аналіз виконання попередньо прийнятої концепції „Духовного та національного відродження Івано-Франківщини”, в якій окремим пунктом всіх управлінь було означене в пріоритетах роботи - сприяння у організації заходів, де поєднуватимуться одразу декілька задач, як наприклад: освіта, відпочинок, антиузалежнення від шкідливих звичок, молодіжне краєзнавство. Власне на відвіданих таборах, які організувала молодіжна громадська організація Пласт-НСОУ, під назвами „Бункер Йо”, „Пелюстки неба”, „Шабаш” та „ЕНД” взяли участь понад 160 підлітків під опікою виховників-волонтерів.

Як зазначив п.В.Федорак, - такі табори є великою подією у розвитку кожної молодої людини, як особистості та лідера.

Згідно попередніх підрахунків, на території Прикарпаття в наметових таборах оздоровлюватимуться близько тисячі представників МГО Пласт-НСОУ. Такі табори є ефективними і дешевшими з усіх оглядів, так що не приходиться вибирати між кількістю і якістю, які тут йдуть у тісному тандемі.

 

Автор   Віталій Епельбаум

головний  спеціаліст головного управління туризму і культури ОДА 

bar_n_1_1.gif

17травня 2006р.  головне управління туризму і культури, прес-реліз

Луквиця – перлина Прикарпаття

В середу, 17 травня спільно з представниками Богородчанської райдержадміністрації відбувся виїзд начальника головного управління туризму і культури п. Володимира Федорака в мальовниче село Луквиця, з метою обговорення всіх варіантів оптимальної реалізації проекту „Наметове містечко”. Невипадковим був вибір с. Луквиця, власне на цій землі щорічно оздоровлюються кількасот дітей та молоді різних організацій. Територія табору під назвою „Чота Крилатих” проводить досить рідкісну для наших районів спеціалізацію – надає усім  бажаючим можливість навчання азів мотодельтапарапланеризму. Протягом 10 років під дбайливим керівництвом директора бази табору п. Степана Красілича, прилісна непримітна галявина перетворилася в центр паломництва, як влітку так і зимою для численної молоді. Достатнім буде згадати про щорічні вже традиційні табори „Чорний Ліс” (районних та обласних етапів конкурсів краєзнавчих рефератів) та крайового пластового летунського табору „Чота Крилатих”. На базі є два штучно створені рибні озера, збудовано колибу та польову їдальню, будується ангар та євроколиба із кухнею. Одночасно, на базі табору є можливість розміщення великої кількості таборовиків та проведення авіаційних, водних занять та кількаденних мандрівок до близьких та віддалених Карпатських гір. Слава про Луквицький табір вже сягнула  до Америки, Італії і Польщі. Власне щороку приїжджає делегація від міністерства Італії, із пропозицією розпочати інвестиційний процес в розбудову табору з метою розвитку міжнародного зеленого туризму. Та для цього є постійна потреба створення певних побутових та транспортних умов, як то доріг, водопостачання та житлово-санітарний благоустрій й постійна охорона для прийому поважних гостей.    

Сума, закладена в проекті (а це орієнтовно 70 тис. грн. бюджетних коштів головного управління) передбачає облагородження  одного гектару території вже існуючого табору та створення стаціонарної бази під наметові табори із розбудованою периферією (паркінг, кухня, санбудинки, плац урочистостей, спортивні майданчики, шатра). Як було попередньо погоджено начальником головного управління п.В.Федораком та директором табору п.С.Красіличем, проект забудови займатиме суміжну площу між польовою злітною смугою та лісом над озерним ландшафтом. В місяці червні вже розпочнуться роботи по забудові та ландшафтній адаптації. Як зазначив В.Федорак, проект „Наметове містечко” це довготермінова інвестиція з метою створення для молоді всіх умов для літнього наметового відпочину по більшості районах області. Що ж, залишається сподіватися, що даний  унікальний проект знайде свою підтримку по всіх райдержадміністраціях та додаткового створення баз прокату потрібного туристичного спорядження під молодіжні табори.

Даний проект реалізовується під безпосереднім патронатом голови обласної державної адміністрації п. Романа Ткача.

 

Автор   Віталій Епельбаум
головний  спеціаліст головного управління туризму і культури ОДА  

-  

 


Copyright (c) Zeus 2006.All rights reserved.

apostol27(at)mail.ru